Geri

Bursaspor'da acayip işler

00:00:31 | 2023-08-07
ALİ YAZIR
ALİ YAZIR     

Recep Günay başkan seçildi, bombalar başladı.

Yapmış olduğu basın açıklamasında gördük ki Bursaspor’un daha önceki yıllarda, kullanım hakkı ve sahip olduğu tapuların dernek statüsünde olan bir kulüp olmasına rağmen; Genel Kurul’dan yetki alınmadan yapılan borçlanmaların, satışların, Genel Kurul’dan yetki almadan işleme alınmasının hukuken hükümsüz olacağı ifade edildi.
Kulüp için yapılan borçlanmaların; sadece mevcut kulüp bütçesi çerçevesinde olabileceğini ifade etti ve ısrarla dedi ki: “Bursaspor’un bu şekilde yapılmış; banka kredileri dahil, borçları hükümsüzdür.”
“Bu konuda yargıya başvuruldu. Bursaspor’dan alacaklı olanlara itiraz ettik, dernekler kanununa göre yetki alınmadan borçlanma yapılamaz.”
“..Ve yargıya başvuracağım belgeleri hazırlıyorum. Yeni vali geldiği zaman, ben hem vali beye hem de Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım.”
Ayrıca el değiştiren tapular ile ilgili tapu iptali davası açılıyor. “Hukuksuz olan işlerin ortaya çıkmasına neden rahatsız olunuyor?” diyerek devam ediyor.
“İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istedik, kulübün tüm bu belgelerini onlara araştırması için müracaat ettik.”
Recep Günay altını çizerek, “Hırsıza destek olan hırsızdır” diyor. Bu açıklamalar Bursa kamuoyuna bomba gibi düşüyor!
..Veee yıllardır Bursaspor ile iç içe yaşamış, yöneticilik yapmış bir çok insanın tepkisini üzerine alıyor.
Bu girişten sonra gelelim çeşnisi bol, lezzeti özel aşure gibi çok çeşitli çift taraflı ithamlara!
Recep Günay için...
“Kulübü fesihten kurtardı.”
“Evet, bırakacağım dedi ama olağanüstü kongreye gitmiyor!”
“Parasız, yönetim ile Bursaspor sahaya çıkamaz.”
“Bunlar üç beş vurup kaçacak” gibi çok ağır ithamlar...
“Bunların ömrü 3-5 maç.”
“Bursaspor giderlerini ödeyemeyecekler!”
“Bunlar da kim?”
“Lige giremeyecekler?” gibi gibi...
Bir sürü bel altı ithamlar!
Geçen yönetimin son maçta Nazilli’de hak etmeyip yediği küfürler gibi.
Kulüp içerisinden aldığım bilgiye göre, (doğru veya yanlış olduğunu teyide muhtaç) önceki ödenmemiş elektrik, su, doğalgaz ücretleri ödenmiş; bozuk klimalar tamir edilmiş, yeni bir saha yapımına başlanmış.
..Ve diğer sahaların bakımları tıkır tıkır yapılmış. Çok ciddi anlamda da yönetime mali destek olduğunu ifade ediyorlar. Teknik kadro ile anlaşılmış. Takım çalışmalara başlamış. Lisanslar çıkmış. Mevcut futbolcularla yeni sözleşmeler yapılmış.
Recep Günay ayrıca iki yeni projeden bahsetmekte. Biri 300 milyon TL getiri beklenen Milli Piyango çekilişi. Diğeri ise 100 milyon TL nakit getirisi olan stadın, Fransız menşeli (İstanbul’da şubesi olan) bir firma ile reklam anlaşması.
Çeşitli izinleri alınmış, matbaa ile anlaşmalar yapılmış ama taş yakından gelir misali...
Bu çalışmalarda Bursa’da yaşayan, hatta Bursaspor’da daha önce yöneticilik yapmış kişiler ve bazı üyeler, işin olmaması için ellerinden gelen her türlü engeli oluşturup çomak sokmuşlar. Her türlü izin alınmasına rağmen bir sürü engel koymak için yarış eder hale gelmişler. Böyle bir kısım insanların var olduğunu Başkan Recep Günay sürekli dillendiriyor. Aslında bu kişiler kimdir, neden böyle engeller için uğraşırlar anlamak mümkün değil! Bursaspor bu adamlara ne yaptı da bu kin ve nefret bitmiyor...
Stadyumun Fransız ve İstanbul’da şubesi bulunan bir firmayla 100 milyon TL nakit paraya reklam anlaşması yapılmasını, keş parayı duyan ve yine kendilerini Bursaspor’un çok muhterem sahiplenicileri zannedenler “Vay, Recep Başkan bu parayı iç etmesin, bu parayı cebe indirmeden engel olalım da başarısız olsun” diyerek derhal Fransız firma yetkililerine ulaşıp, “Bunlar gidecek, bunlarla yaptığınız sözleşme geçerli olmayacak. Geçici bir yönetimle bu anlaşmayı neden yapıyorsunuz; sonraki gelecek yönetim ile yapın” diyerek, bu bitmiş anlaşmaya da çomak sokup engelleyen bir zihniyet var... Bunların olduğunu ifade ediyor Recep Günay. Bursaspor, iki tane çok önemli projeden birini kaybetti, diğerini de kaybetmek üzere. Bu işten Recep Günay bir şey kazanmayacak ki Bursaspor kazanacak! Ya da bu projeler gerçekleşmezse sadece Bursaspor kaybedecek. Adam gidip yine gecekonduda oturmaya devam edecek…
Gelelim Recep Günay’ın basın toplantısındaki iddialarına...
Öyle dosyalar ortaya çıkmış ki;
Bursaspor başkanının haberi olmadan mülkiyeti veya kullanım hakkı Bursaspor’da olup da bazı yöneticiler tarafından el değiştiren gayrimenkuller mi ararsın,
14 dönümlük yeri 6000 TL’ye devredenler mi ararsın!..
Daha önce Reno ile ortak kullanım hakkımız olan 98 dönüm yerin, Recep Bölükbaşı döneminde elden çıkarılmasını mı yoksa? (Sahi bu yetki devrini hangi yetkiyle yaptı?)
37 dönümlük tesislerin kullanım hakkı Bursaspor’dan alınıp başka bir takıma verilmesi dahi ortada.
Futbolcu transferlerindeki yolsuzluklar ise bu işin cabası; TL verip döviz olarak parasını alan falan filan...
Peki, bunları bilmeye Bursasporluların hakkı yok mu? Gizli mi kalsın bunlar? Şeffaflıktan neden korkuluyor?
Recep Günay, daha önceki başkanlık döneminden bir anısını bana anlatmıştı. Burada yazmak istedim. O dönemde Murat Sözkesen diye bir santrforumuz var. İyi bir başarı göstermişti. Fenerbahçe, Aziz Yıldırım bu oyuncuyu ister. Recep Günay satmıyorum der. Aziz Yıldırım bu cevabı alınca o günün Bursa Valisi olan Orhan Taşanlar kanalıyla baskı yaptırmak ister. Vali bey Orhan Taşanlar Recep Günay’ı çağırır. “Murat Sözkesen’i Fenerbahçe’ye verdim” der. Recep Günay; “Kulüp başkanı olarak yönetim kurulu ile istişare ederim; ‘satalım’ derseler satarız” der ve gider. Bir gün sonra vali beye “Biz satma taraftarı değiliz” der.
***
Sevgili Ali Ay kongrede aday çıkmadığı zaman adaylığını dillendirmiyordu. Recep Günay seçildi, bir baktık ki; hemen medyada olağan üstü kongre kararı alınırsa ve tek başına kongreye gidilirse aday olacağını ifade etti. Hepinizi vicdanınızla baş başa bırakıyorum. Şu soruda aklımdan çıkmıyor. ‘Hukuki mahkeme süreci sonunda Bursaspor’dan alacaklı olduğu paraların gelmeme riski nedeniyle mi Ali Ay aday olurum dedi?’ bilemiyorum. Gerçi bir dostum onun Bursaspor için 300-350 milyon TL daha verebilecek kadar Bursasporlu olduğunu da bana söylemişti ama!..
Haydi Ali Ay parasını gerçekten verdi diyelim de Mesut Mestan’ın da alacaklı olduğu Bursa’da kaç kişi inanır!
Alacaklı olduğu paranın Bursaspor’a hangi kaynaktan aktardığını lütfen açıklayabilir mi?
El değiştiren, yaklaşık 12 tane olduğu söylenen (Günay ifadesi) tapuların kimler tarafından Bursaspor adına satış ya da kullanım hakkının devri edildiğini o yöneticiler ortaya çıkıp açıklayabilirler mi?
Recep Günay babamın oğlu değil... Ben Bursasporluyum! Ben, dosyaları savcılığa suç duyurusuna hazır hale getirip işlem başlattıktan sonra olağan üstü kongreye gideceğine inanıyorum.
Akla kara ortaya çıksın. Bursaspor’un bağırsaklarını temizlemesi lazım. Yoksa bu pisliği saklayan beden fazla yaşayamaz. Kendini zehirler. Bursaspor düşmanları sosyal medyada zil takıp göbek atıyorlar. Bu saatten sonra fazla düşman sevindirmeyelim.
Toplum doğrunun yanında değil de yanlışın yanındaysa o toplum iflah olmaz. Adalet ve ahlak, yöneticinin vicdanı olmalıdır.
Ben şunu merak ediyorum! Bu soruşturmaları, usulsüz harcamaları, borçlanmaları ortaya çıkartmak isteyen mevcut başkan ve yönetiminden niçin bu kadar nefret edilir; aşağılanır hedefe konulur?
Ya Recep Günay haklı çıkıp gerçekleri ortaya çıkartırsa Bursa’da yaşayabilecek misiniz? Usulsüzlük, hukuksuzluk cezalarını kim yaptıysa herkes cezasını çeksin. Eğer ki haksız itham ve iftira varsa o da çıksın. O insanların da Bursa’da iade-i itibara hakları olduğunu düşünüyorum.
Sevgili Ali Ay, aday kongrede çıkmadığı zaman adaylığını dillendirmiyordu ama Recep Günay seçildi soruşturma söylemleri ortaya dökülünce bir baktık ki olağan üstü kongre kararı alınırsa ve tek başına şartı ile aday olacağını ifade etti.
Vicdanınıza bırakıyorum!
Şu düşünce de aklımdan çıkmıyor: ‘Acaba mahkeme süreci sonunda Bursaspor’dan alacaklı olduğu paraların gelmeme riski nedeniyle mi aday olurum dedi?’
Mesut Mestan ise alacaklı olduğu parayı Bursaspor’a hangi kaynaktan aktardığını lütfen açıklayabilir mi?
Sayın Recep Bölükbaşı, Bursaspor başkanı olmadan önceki ekonomik anlamdaki mal varlığı ile Bursaspor sonrası mal varlığı arasındaki büyüklük farkının kaynağını gösterebilir mi?
El değiştiren tapuların kimler tarafından Bursaspor adına satış ya da kullanım hakkının devredildiğini o yöneticiler ortaya çıkıp açıklayabilirler mi?
Recep Günay geçtiğimiz hafta İbrahim Yazıcı’yı anma töreninde birçok saygın işadamının ve eski yöneticilerin bulunduğu ortama katılmış; kendisinin yolsuzlukları ortaya çıkarma çabası içinde olduğu için eleştirenlere “hırsıza destek olan hırsızdır” diyor, ne bilek ne de paranın kendisini bu yoldan döndürebileceğini ifade ediyor ve terk ediyor.
Bursaspor’un bugünkü sorunu olağanüstü kongre değil. Günay, Bursaspor’u düzlüğe çıkartmak için her riski, her tehdidi göğüsleyerek, “Geçmişin hesabı görülmelidir” diyerek kongre için imza toplayanlara cevap verip toplantıyı terk etmiş. İmzaların noter onaylı olması gerektiğini de belirtmiş.
Recep Günay diyor ki: “Bursaspor’a haksızlık yapan Bursaspor’dan hırsızlık yapan kim varsa yasalara göre her türlü yanlışı ortaya koyalım ve bugün kamburumuz olan borç yükünden kurtulalım.”
Ama gelin görün ki geçmişte yaptıklarının yanına kar kalmaması için yapılan bu mücadeleye çomak sokmak, hatta Bursaspor’un kazanacağı hukuken kesin olan bu hesap sorulmasını engelleyenler, Bursaspor’un kapanmasını, zarar görmesini isteyenlerdir.
Bir soru da ben sorayım bu imza toplayanlara:
Yıllardır Bursaspor’u yönetenler bütçeyi çarçur ederken, har vurup harman savururken, yolsuzluklar diz boyu dillerde dolaşırken, bu imza toplama konusunda neden hareket edilmedi?
Ancak iş yaparsınız, başarılı olamazsınız; şahsi menfaatlerinizi gözetmeden Bursaspor’un bugünkü parayla 40 - 50 milyon dolar borcu var. Bu borç çok büyük bir rakam değil, hele hele Bursa ili için hiç çok değil.
Hani Nasrettin hoca demiş ya “Hırsızın hiç mi suçu yok?”
‘Geçmiş dönemleri kurcalamanın ne faydası var? Eski defterleri karıştırmak, açmak kimin işine yarayacak?’ (Şeklindeki soru aldatmacadan başka değildir) sorusu gündem oluyor. Bu soruyu sorup da o kadar çok Bursasporlu’yum diyen var ki? Şaşılacak olan; hem borç bataklığındasın, hatta kapanma tehlikesinde olan bir kulüpsün, hem de ‘geçmişi kurcalamanın ne faydası var’ diyorsun? Yani bundan şu anlaşılıyor! “Bırakın eskileri arkadaş! yiyen yemiş, çalan çalmış, yöneten yönetmiş... Sana ne!”
Aman Allah’ım bu nasıl bir akıl tutulmasıdır!..
Eden yaptığı İle mi kalsın? Kamuoyu önünde bu isimlerin deşifre olmasını Bursasporlu olarak ben gönülden istiyorum. Benim verdiğim aidatlardan, kombine ücretlerinden, store ürünlerinden Bursaspor’a verdiğim parayı bilerek veya bilmeden, çalan, çaldıran adamlara hakkım haram olsun. Bu dünyada cezasını çekmeden ölmesin. Kendine menfaat sağlamak amacıyla Bursaspor’un bir kuruşuna göz diken kim varsa, ben hakkımı haram ediyorum.
Bursaspor’un haklarını gözetmenize rağmen yaptığınız işte başarısız olabilirsiniz. Bursaspor bu işten zarar görmüş olabilir. Bu tip yöneticilik ve başkanlık yapanlar istisnadır. Ayrıca tüm samimiyetleriyle görev yapan, katkı koyan kim varsa onlardan da Allah razı olsun.

 


ETİKET :  


Yazıyı Sesli Dinle